wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Kamienie jubilerskie

Kamienie jubilerskie

Data dodania: 30-06-2023
Kamienie jubilerskie to kamienie szlachetne, półszlachetne lub syntetyczne, które są stosowane w jubilerstwie do wyrobu biżuterii. Są to kamienie o różnych kolorach i kształtach, które są oszlifowane i polerowane.

Kamienie szlachetne to wartościowe i rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Kamienie te odznaczają się silnym połyskiem, efektownym zabarwieniem (lub są zupełnie bezbarwne), dużą trwałością i twardością powyżej 7 w skali Mohsa. Wśród kamieni szlachetnych można wymienić m.in. diamenty, szafiry, rubiny, szmaragdy

Kamienie szlachetne powstają w wyniku wielowiekowych przemian zachodzących w skałach i substancjach pochodzenia nieorganicznego. Większość kamieni szlachetnych powstaje albo w skorupie ziemi, albo w samej górnej warstwie płaszcza ziemskiego w stopionej magmie bulgoczącej w głębinach świata.

Kamienie szlachetne mają różne znaczenia, które zależą od ich barwy, twardości, rzadkości, a także od kultury i wierzeń. Niektórzy uważają, że kamienie szlachetne mają wpływ na zdrowie, samopoczucie, miłość, powodzenie i inne aspekty życia.

Kamienie półszlachetne to kamienie, które nie spełniają wszystkich kryteriów kamieni szlachetnych. Kamienie półszlachetne są mniej wartościowe niż kamienie szlachetne, ale wciąż są piękne i mają swoje zastosowania w jubilerstwie. Kamienie te są bardziej pospolite niż kamienie szlachetne i występują w różnych kolorach i kształtach. Kamienie półszlachetne powstają w wyniku procesów geologicznych takich jak krystalizacja magmy lub osadzanie się minerałów z roztworów wodnych.

Kamienie syntetyczne wykorzystywane w jubilerstwie to kryształy lub substancje bezpostaciowe otrzymane sztucznie na drodze syntezy, których własności chemiczne, fizyczne i krystalograficzne są identyczne jak kamieni naturalnych. Zdecydowaną zaletą takich kamieni jest ich niska cena. Poniżej kilka przykładów biżuterii z kamieniami jubilerskimi otrzymywanymi syntetycznie.
alt alt alt alt

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu