wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Co to znaczy że biżuteria ze srebra ma próbę 925 ?

Co to znaczy że biżuteria ze srebra ma próbę 925 ?

Data dodania: 19-06-2023
polskie znaki probierczeCzyste srebro jest bardzo miękkie i podatne na zarysowania i odkształcenia. Dlatego dodaje się do niego inne metale, takie jak miedź, aby zwiększyć trwałość wyrobów. Celem standaryzacji ilości srebra w stopie wprowadzono tzw. próby srebra. 
Próba srebra to sposób określenia czystego chemicznie srebra w danym stopie metali. Oznacza stosunek masy metalu szlachetnego w stopie do całkowitej masy stopu. Srebro próby 925 oznacza, że w stopie znajduje się 92,5% czystego srebra i 7,5% domieszek innych metali. Im wyższa próba, tym większa zawartość czystego kruszcu w stopie.
W Polsce najpopularniejsze próby srebra to próba 1 (925), próba 2 (875) i próba 3 (830).
Znak 925 jest stosowany na biżuterii na całym świecie, w Polsce biżuteria ze srebra, zwłaszcza ta cięższa ma zwykle dodatkowy znak polskiego Urzędu Probierczego, w tabeli przedstawiamy listę z polskimi znakami probierczymi nie tylko dla srebra ale też dla złota, palladu i platyny.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu